Menu
Zamknij menu
Zaloguj się
Asseco Academy » Baza Wiedzy » Czy można samemu poznać TOGAF-a?
09.08.2024 - Artykuł

Czy można samemu poznać TOGAF-a?

10 lat temu standard TOGAF® (mowa o wersji 9.1) mieścił się w jednej książce, którą zresztą można było kupić w wersji papierowej. Dodatkowe publikacje były nieliczne i nie było ich dużo. Ze względu na to, że książka była dość duża (ponad 600 stron) i wciąż była chęć by do niej dokładać nowe treści, The Open Group zdecydowało, by wydzielić część podstawową, fundamentalną dla metody oraz zacząć tworzyć więcej publikacji, które opisują jak TOGAF® implementować w bardziej konkretnych sytuacjach bądź też jakich innych technik używać. W ten sposób zakres powstało mnóstwo publikacji i dla osoby początkującej może być to trudne do przebrnięcia.
Jednocześnie wydzielona część podstawowa jest na tyle ogólna, że może być trudność ze zrozumieniem jej bez przejścia do przykładów.
W czasach TOGAF® 9.1 zwykłem pytać na początku szkolenia TOGAF®, czy ktoś już przeczytał bądź próbował przeczytać książkę TOGAF®. Zdarzały się osoby, które chociażby z ciekawości zaglądały, jednak przebrnięcie przez treść bywało trudne. Dzisiaj trudno jest samodzielnie przejść przez całą TOGAF® Library i zapoznać się z całością wiedzy.
Stąd właśnie pomysł, by napisać krótki artykuł, który może pomóc komuś w samodzielnym zapoznaniu się z TOGAF®.

Dlaczego to może być wyzwanie?

TOGAF® Library to w tej chwili kilkadziesiąt, a może nawet ponad 100 publikacji. Owszem – wszystko jest dostępne online na stronach The Open Group. Jak się w tym wszystkim znaleźć? Jak zrozumieć podstawowe idee, by móc zacząć korzystać z TOGAF®? Czym jest w ogóle ta architektura korporacyjna i czy w ogóle będzie czymś, co cię interesuje?

Oczywiście można przyjść na szkolenie (co zresztą polecam). Jeśli jednak najpierw chciałbyś się ogólnie zorientować, czy w ogóle jest to obszar, który jest ciekawy dla ciebie, to przedstawiam jedną z propozycji, jak to zrobić samodzielnie. Jest to tylko jedna propozycja, bo może przyjść ktoś inny i zaproponować inny pomysł.

Poniżej przedstawiam kolejne kroki wraz z odniesieniem się do części TOGAF®, które pozwolą ci w miarę szybko zdobyć ogólną wiedzę na temat TOGAF®

Startujemy

Jest to jeden z trudniejszych momentów. Zanim zagłębisz się w szczegóły zacznij od podstaw. Pierwsza rzecz to zrozumienie, czym jest ta architektura korporacyjna oraz poznanie podstawowych definicji i pojęć, które będą wykorzystywane później.

Jeśli nie spotkałeś się nigdy z architekturą korporacyjną, to zacznij od tego, byś wiedział, o czym w ogóle będzie mowa. Dobre, ogólne wprowadzenie jest w rozdziale 3 publikacji “A Practitioners’ Approach to Developing Enterprise Architecture Following the TOGAF® ADM” https://pubs.opengroup.org/togaf-standard/adm-practitioners/adm-practitioners_3.html#_Toc95288807 .

Kolejny element to definicje. Rozdział 3 części głównej standardu TOGAF zawiera takie wprowadzenie do definicji (https://pubs.opengroup.org/togaf-standard/introduction/chap03.html ). Potem można przejrzeć definicje w rozdziale 4 (https://pubs.opengroup.org/togaf-standard/introduction/chap04.html ).

Tak wyposażeni w podstawy możemy przejść do zgłębiania istoty cyklu ADM. Jest to centralne element metody TOGAF (https://pubs.opengroup.org/togaf-standard/adm/index.html ). ADM jest generyczną metodą rozwoju (architecture development) i implemtancji (architecture implementation) architektury.

Ze względu na generyczność ADM trudność może sprawić właściwe odniesienie do rzeczywistości. Dlatego proponuję wyobrazić sobie jakiś konkretny przypadek. Dla ułatwienia możesz przyjąć, że stoisz przed zadaniem przeprowadzenia dużej transformacji w dużej organizacji (na przykład transformacja cyfrowa). Czytając o kolejnych fazach zastanów się, co byś faktycznie robił w ramach każdego kroku w każdej fazie. Przyjmij, że twoja transformacja jest realizowana w podejściu tradycyjnym (kaskadowym). Ułatwi to i wprowadzi pewien porządek w systematyzowaniu wiedzy.

Mając ten przykład z tyłu głowy przeczytaj całą część poświęconą ADM (każda faza jest opisana w oddzielnym rozdziale).

Jeśli ADM został opanowany, to możesz przejść do rozdziału mówiącego o implementacji ( https://pubs.opengroup.org/togaf-standard/applying-the-adm/index.html ).

Mając opanowane te podstawy możesz podążać różnymi ścieżkami. Możesz przejrzeć dwie publikacje mówiące o praktycznym podejściu do architektury i zdolności architektonicznej, tzn. „A Practitioners’ Approach to Developing Enterprise Architecture Following the TOGAF® ADM” (https://pubs.opengroup.org/togaf-standard/adm-practitioners/index.html) oraz “The TOGAF® Leader’s Guide to Establishing and Evolving an EA Capability” (https://pubs.opengroup.org/togaf-standard/togaf-leaders-guide/index.html ).

Możesz też spróbować zastanowić się, jak wyglądałaby implementacja TOGAF® w Twojej sytuacji i przeczytać jeszcze raz część o ADM ale tym razem zastanawiając się, co byś robił w Twojej organizacji podczas poszczególnych faz.

Teraz możesz wrócić do sekcji 1.1 we wstępie ( https://pubs.opengroup.org/togaf-standard/introduction/chap01.html ) i przejść przez listę korzyści ze stosowania architektury korporacyjnej. Zastanów się, jak architektura korporacyjna pomogłaby zrealizować te potencjalne korzyści. Uwaga! Nie wszystkie korzyści realizowane są zawsze, dlatego prawdopodobnie będziesz musiał pomyśleć o różnych zastosowaniach architektury korporacyjnej do każdej z korzyści.

W tym momencie powinieneś mieć opanowane podstawy.

Co dalej?

Jeśli chcesz korzystać z TOGAF® lub wręcz zaimplementować TOGAF® to zanim zaczniesz warto byłoby sprawdzić te pozycje w TOGAF® Library, które mogłyby pomóc w Twoim kontekście. TOGAF® Library to na dzisiaj ok. 180 publikacji (część z tego to tłumaczenia, ale i tak liczba robi wrażenie).

Aby zorientować się w gąszczu publikacji polecam wprowadzenie TOGAF®10 (An Introduction to the TOGAF® Standard, 10th Edition, https://pubs.opengroup.org/architecture/w212 ).

Oczywiście może to być właściwy moment do tego, by przyjść na szkolenie do Asseco Academy i zdobyć certyfikat TOGAF® EA Practitioner.

Autor: Mirosław Prywata

Przepraszamy, brak artykułów w wybranej kategorii.

Czym zajmuje się Asseco?
Jakie są nasze mocne strony?
Poznaj jakość Asseco