Menu
Zamknij menu
Zaloguj się
Asseco Academy » Baza Wiedzy » Czym jest ta architektura korporacyjna (EA) i dlaczego warto z niej korzystać?
05.07.2024 - Artykuł

Czym jest ta architektura korporacyjna (EA) i dlaczego warto z niej korzystać?

Wprowadzenie jest na poziomie podstawowym i przeznaczone dla osób, które nie wiedzą, czym w ogóle jest ta architektura korporacyjna i do czego można ją wykorzystać.

Dlaczego EA?

Organizacje (zarówno komercyjne jak i niekomercyjne) muszą się zmieniać. Fakt ten jest bezdyskusyjny. Czynników zmian jest wiele, a wyzwania stojące przed organizacjami duże.

Zmiany te – bez względu na to, czy są one duże, czy małe – muszą być przeprowadzane w odpowiedni sposób.

I właśnie efektywne dokonywanie zmian jest powodem dla którego stosuje się architekturę korporacyjną. Dzięki EA możemy efektywnie wspomagać taką zmianę oraz ją kontrolować.

EA pozwala na przełożenie strategii, celów biznesowych, misji, wizji na działania bieżące. W dużych organizacjach pozwala na zapanowanie nad tymi aspektami zmian, które prowadzą lub mogą prowadzić do chaosu lub nieefektywności. EA pozwala też wspomóc planowanie zmiany poprzez stworzenie architektury zmiany. Częstym elementem występującym w ramach wdrożenia EA jest wizja zmiany oraz architektura docelowa. Znając cel (docelowy obraz, jaki chcemy osiągnąć) łatwiej jest podejmować bieżące decyzje oraz weryfikować, czy podejmowane decyzje są spójne z przyszłym obrazem organizacji.

Widać z tego, że EA to w sporej mierze wsparcie podejmowania decyzji w taki sposób, by w akcie decydowania brać pod uwagę te czynniki, które z jakichś przyczyn uznajemy za istotne. EA nie wskazuje tych czynników lecz raczej wskazuje metody identyfikacji tych czynników, które uznamy za istotne.

EA wspiera też governance organizacji. Wynika to wprost z tego, co napisałem powyżej, bo skoro ustalamy sposoby podejmowania decyzji, określamy ramy dla decyzji (w tym role i obowiązki) jawnie podejmujemy decyzje, odnotowujemy te decyzje to jest to element szerszego ładu korporacyjnego.

W jakich sytuacjach korzystamy z EA?

Jakie są najczęstsze sytuacje, w których korzystamy z EA? Poniżej kilka przykładów:

  • Duża transformacja. Tutaj sytuacja jest oczywista. Duża transformacja stanowi wyzwanie. Dobre określenie stanu docelowego, roadmapa transformacji, pozostawienie elastyczności, odpowiednie decyzje w trakcie, kontrolowanie/nadzór implementacji to przykłady, w których EA nam pomoże.
  • Zmiany technologiczne. W tym przypadku mamy do czynienia z wykorzystaniem technologii – albo wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych w scenariuszu green field, albo zmiany i migracje technologiczne (przejście z jednych technologii na inne). Może to być połączone z transformacją organizacji (np. transformacja cyfrowa).
  • Połączenia lub przejęcia firm. Tutaj mamy do czynienia z ciągiem koniecznych zmian związanych z porządkowaniem organizacji po połączeniach. Istotne jest stworzenie wizji stanu docelowego i konsekwentna migracja do docelowego modelu działania (np. wykorzystanie w całej organizacji procesów i modeli działania z jednej organizacji w drugiej organizacji).
  • Redukcja/opanowanie długu technologicznego lub złożoności technologicznej. W przypadku dużych organizacji chaos rodzi się sam. Przy dostatecznie dużej organizacji złożoność wynika choćby z samej skali. Setki lub nawet tysiące różnych aplikacji, złożone i zróżnicowane procesy i modele działalność, wielość źródeł danych i złożone ich przepływy. EA może pomóc w optymalizacji takiego krajobrazu.
  • Realizacja strategii. Stworzenie strategii i przełożenie celów strategicznych na działania organizacji może być też sytuacją, w której warto sięgnąć po EA. Ze strategii może wynikać w szczególności któryś z uprzednio  wspomnianych scenariuszy. Może to być też jeszcze inna sytuacja, która wymaga wsparcia EA.

Powyżej przedstawione są 4 przykładowe zastosowania EA w życiu dużej firmy. Pokazują one jednak w jakich sytuacjach sięgamy po metody EA.

Dlaczego TOGAF®?

TOGAF® jest znanym i uznanym standardem architektonicznym, który rozwijany był przez wiele lat i oparty jest na doświadczeniu niezliczonej liczby wdrożeń. Sam TOGAF® jest dostępny publicznie zarówno w postaci PDF (do ściągnięcia z TOGAF® Library) jak i w wersji online ( https://pubs.opengroup.org/togaf-standard/ ). Można wykorzystywać go za darmo we własnej organizacji.

Popularność TOGAF® przekłada się na fakt, że jest znany wśród architektów i łatwo znaleźć osoby znające tę metodę jak i koncepcje tam wykorzystywane.

Przepraszamy, brak artykułów w wybranej kategorii.

Czym zajmuje się Asseco?
Jakie są nasze mocne strony?
Poznaj jakość Asseco