Menu
Zamknij menu
Zaloguj się
Asseco Academy » Już jest PRINCE2® edycja 7!

Już jest PRINCE2®
edycja 7!

PRINCE2® 

PRINCE2® to najczęściej wykorzystywana metodyka zarządzania projektami na świecie. Oparta na doświadczeniach niezliczonej liczby projektów. Jest dostosowywalna do warunków w jakich realizowany jest projekt, oddziela wytwarzanie produktów od zarządzania projektem skupiając się na potrzebach projektu definiując co trzeba zrobić i jednocześnie dając swobodę dotyczącą tego, jak to wykonać. 

PRINCE2® edycja 7 jest teraz dostępna również w języku polskim. Dzięki tej aktualizacji jeszcze więcej osób będzie miało możliwość korzystania z tej renomowanej metodyki zarządzania projektami w swoim ojczystym języku, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia efektywności i skuteczności działań projektowych.

Czym różni się edycja 7?

Edycja siódma metodyki PRINCE2 – oznaczana PRINCE2®7 odzwierciedla bieżące zmiany w zarządzaniu projektami, które zaszły od wydania poprzedniej edycji. Wśród nich są zarówno zupełnie nowe rzeczy jak i modyfikacje istniejących w metodyce elementów. Ze względu na to, że nie ma dzisiaj oficjalnego tłumaczenia w wersji polskiej niektóre nowe terminy, które pojawiły się w metodyce są opisane w poniższym dokumencie w oryginalnym brzmieniu. 

Co się nie zmieniło?

Przede wszystkim nie uległa zmianie podstawowa idea PRINCE2® – pozostaje to wciąż elastyczna metoda zarządzania projektami oparta na stałych zasadach, kładąca nacisk na odpowiednie dostosowanie do projektu. 

Pozostały pryncypia, tematy (zmieniły nazwę na praktyki), procesy – które stanowią podstawę całej metody. 

Co jest nowego?

W edycji 7 podstawowe elementy metodyki PRINCE2® to:

Ludzie

Pryncypia

Praktyki

Procesy

Kontekst projektu

W stosunku do edycji 6. wprowadzono nowy element – ludzie.
Stanowi on centralny element wszystkich projektów.

Wśród pozostałych wprowadzonych rzeczy na uwagę zasługują:

– nowy, siódmy aspekt efektywności projektu: zrównoważony rozwój (sustainability);

– obszar Digital and data management jako element uwzględniony w podejściu do zarządzania projektem.

Co zmodyfikowano?

W edycji siódmej modyfikacji uległy m.in. tematy, procesy i produkty zarządcze. Rozszerzono opisy dostosowania metodyki, włączono wykorzystanie do zarządzania projektami narzędzia cyfrowe i dane – jako wsparcie dla kierownika projektu i zespołu zarządzania projektem. W samym podręczniku opisane są scenariusze przykładowych projektów i zastosowanie metodyki na ich przykładzie. Uproszczono produkty zarządcze (tzw. podejścia do zarządzania obszarami projektu). 

Dodatkowo PRINCE2®7 zawiera dużo drobnych aktualizacji w opisach praktyk i procesów odzwierciedlających rzeczywiste zmiany jakie zaszły w stosowaniu metodyki zarządzania projektami od czasu poprzedniego wydania. 

Najbliższe szkolenia

Najczęściej zadawane pytania

 • Czy istniją minimalne wymagania do zdawania PRINCE2®7 Foundation?

  Certyfikaty PRINCE2®7 mają dwa poziomy, przy czym do poziomu Practitioner mogą przystępować osoby posiadające certyfikat Foundation lub Practitioner w edycji co najmniej 6.

 • Jak będzie wyglądał egzamin PRINCE2®7?
  • PRINCE2®7 Foundation, 60 minut, 60 pytań; 
  • PRINCE2®7 Practitioner, 150 minut, 70 pytań, oparty o jeden ze scenariuszy z oficjalnego podręcznika P2. 
 • Jakie są minimalne wymagania do zdania egzaminu PRINCE2®7 Practioner?

  Próg zaliczenia egzaminu na obu poziomach wynosi 60%. Egzaminy są w formie testu jednokrotnego wyboru. 

 • Czy jeśli posiadam certyfikat PRINCE2® Foundation edycja 5 to mogę zdawać egzamin Practitioner w edycji 7?

  Niestety posiadacze certyfikatu PRINCE2® edycji 5 nie mogą od razu podejść do poziomu Practitioner. Proponujemy zdać najpierw egzamin Foundation (w edycji 6 lub 7). 

 • Jaki jest termin ważności certyfikatów PRINCE2®7?

  W tej kwestii nic się nie zmieniło i każdy certyfikat ma trzyletni termin ważności. Certyfikat ten jest przedłużany poprzez zdanie dowolnego egzaminu z obszaru PPM portfolio produktów Axelos/PeopleCert.